هاست با سیستم‌عامل سرورهای قدرتمند

هاست با سیستم عامل لینوکس که یک سیستم عامل شبه یونیکس است که برای سرورها بیشتر کاربرد دارد که علت اصلی آن این است که یونیکس نیز اینگونه است. براساس آمار منتشر شده، سرویس‌دهندگان وب پنجاه درصدشان از لینوکس، سی درصد از فری‌بی‌اس‌دی و بیست درصد هم از مایکروسافت استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، این سیستم عامل در سرورهای مخابراتی نیز بسیار کاربرد دارد. افزون بر این، لینوکس در مین‌فریم‌ها و سوپر کامپیوترها نیز بسیار استفاده می‌شود. بزرگ‌ترین مین‌فریم جهان، آی‌بی‌ام به تازگی اعلام نموده که از سال دوهزار و نه به بعد، مین‌فریم‌های خود را با سیستم عامل لینوکس منتشر خواهند کرد. براساس آمار منتشر شده از سریع‌ترین کامپیوترهای جهان از پانصد سوپر کامپیوتر برتر جهان، هشتاد و هشت ممیز شش درصدشان مجهز به سیستم عامل لینوکس هستند. در واقع لینوکس در جهان حرفه‌ای‌ها یکه تازی می‌کند.

دو. سیستمهای درونساخت

در ادامعه معرفی بهترین هاست با سیستم عامل لینوکس باید گفت:سیستم عامل‌های درونساخت، سیستم عاملهایی هستند مثل موبایل‌ها، توسترها، خودروها و… که در آنها به عنوان بخشی از یک ابزار خاص چند منظوره استفاده می‌شود. فرق اصلی یک سیستم عامل درونساخت با یک سیستم عامل عادی در این است که در سیستم‌های درونساخت، سخت افزار مورد استفاده به طور کامل معلوم است و منابع گسترده‌ای ندارند البته این نوع سیستم‌ها از سخت‌افزارهای زیادی برعکس سیستم‌های معمولی پشتیبانی خواهند کرد. به عنوان سیستم عامل‌های درونساخت نیز لینوکس یک گزینه‌ی خوب به حساب می‌آید چرا که به راحتی قابل تغییر است و هزینه‌های کمی نیز دارد. امروزه از لینوکس در موبایل‌ها، روترها و فایروالها و… استفاده میشود. اندروید در گسترش لینوکس نیز نقش به سزایی داشته است.

سه. قابلیت استفاده در دسکتاپ‌ها

هاست لینوکس مدت کوتاهی است که به طور جدی وارد جهان دسکتاپ‌ شده است. تا ده سال پیش امکان نصب لینوکس بر دسکتاپ یا لپ‌تاپ خود بسیار کم بود و دردسرهای زیادی داشت اما امروزه این کار به راحتی انجام می‌شود. اکنون تقریبا همه سیستم‌عامل‌های مبتنی بر لینوکس به طور پیش‌فرض از فضاهای گرافیکی جذابی استفاده می‌کنند که یکی از نمونه‌های موفق آن آرچ است. از طرفی به علت استفاده از کرنل‌های نوین، این سیستم‌عامل‌ها می‌توانند طیف بسیار گسترده‌ای از سخت‌افزارها را شناسایی کنند.

امروزه به راحتی نسخه‌های سیستم‌عامل‌های مبتنی بر لینوکس بر روی دسکتاپ‌ها و لپ‌تاپ‌ها نصب می‌شوند و شما می‌توانید بدون مشکلی نرم‌افزارهای بسیار زیادی را بر روی آن نصب کنید. شما امروزه قادر هستید تا برنامه‌های آفیس، بازی‌های چند بعدی، موزیک پلیرها و پخش‌کننده‌های چندرسانه‌ای را بر روی سیستم‌عامل‌های مبتنی بر لینوکس خود نصب کنید و از آن‌ها به راحتی استفاده نمایید.

امروزه اکثر نرم‌افزارهایی که بر روی ویندوز و مک قابلیت اجرا شدن دارند، نسخه‌ای برای اجرا بر سیستم‌عامل‌های لینوکسی نیز دارند. بعضی از این نرم‌افزارها مثل فایرفاکس بر روی لینوکس به طور کامل اجرا می‌شوند، بعضی از این نرم‌افزارها مثل اسکایپ فقط نسخه‌ای شبیه سازی شده‌ هستند که امکانات محدودی دارند و بعضی از نرم‌افزارها مثل گیمپ که جایگزین فتوشاپ است، فقط جایگزینی برای نرم‌افزارهای ویندوزی یا مکی هستند.

البته لازم به ذکر است که نباید از لینوکس توقعاتی مثل ویندوز داشت، قرار نیست هر آنچه برای ویندوز کار می‌کند، بر روی لینوکس هم کار کند. بسیاری از برنامه‌ها مشابه‌ی لینوکسی ندارند و بعضی‌ از نرم‌افزارها مثل گیمپ نیز به شدت با نسخه‌ی ویندوزتان متفاوت است.

آدرس ما در شبکه های اجتماعی: توییتر و فیسبوک

از طرفی با توجه به متن باز بودن لینوکس، نسخه‌هایی از آن ساخته شده‌اند که کاربردهای خاصی دارند و از امکانات بیشتری پشتیبانی می‌کنند به طور مثال پارسیکس برای پشتیبانی از زبان فارسی ساخته شده است.

چهار. کمک به جامعهی بشری

لپ‌‌تاپ‌های XO که با قیمتی کم و با هدف کمک به کشورهای فقیر ساخته شده‌اند مبتنی بر سیستم‌عامل‌های لینوکسی به نام فدورا هستند. هدف این لپ‌تاپ‌ها گسترش تکنولوژی و خدمت به آموزش و علم و دانش در کشورهای فقیر است.

موسسه سازنده‌ی این لپ‌تاپ‌ها در سایت خود درباره‌ی ماموریت خود چنین گفته‌ است:

آموزش راهی برای رسیدن به انسانیت، توسعه‌ی جوامع، بهبود اقتصاد و افزایش دموکراسی است. با دسترسی به ابزارهای فناوری، کودکان یاد خواهند گرفت و دست به تولید خلاقانه خواهند زد. آن‌ها با هم جهانی روشن‌تر و بهتر را خلق خواهند کرد.”

نتیجه گیری

این چهار مورد بخشی از کاربردهای بسیار زیاد لینوکس بود. توضیح همه کاربردهای لینوکس در این مقاله کوتاه نمی‌گنجید اما همین چهار مورد آن قدر جامع بود که بتوان به اهمیت این سیستم‌عامل پی‌برد. ممنون که همراه ما بودید.

ایندکسر