[ad_1]

در ماه گذشته ، تعدادی واکسن علیه COVID-19 برای استفاده عمومی یا اضطراری در خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) تأیید شده است. قابل درک است که در مورد انتخاب کسی سردرگمی وجود دارد – به عنوان مثال ، آیا این باید براساس فناوری باشد؟ چه کسی بیشترین مزیت را دارد؟ یا فقط کسی است که دولت کشور انتخاب می کند؟

ما اینجا نیستیم تا به شما بگوییم کدام نوع واکسن را انتخاب کنید – این انتخاب شماست و باید باشد. آنچه می توانیم در مورد آن توافق كنیم این است كه همه واكسن ها با قرار گرفتن در معرض بدن انسان در معرض ذرات یا مولكول هایی كه پاسخ ایمنی ایجاد می كنند ، عمل می كنند ، بنابراین از فرد در برابر عفونت در آینده محافظت می كنند. تفاوت اصلی بین چهار نوع اصلی واکسن ، روش قرار گرفتن در معرض است.

در اینجا تفاوت های اصلی وجود دارد.

1) واکسن ویروسی کل

واکسن ها عبارتند از: Sinopharm ، Sinovac

تعداد دوزهای مورد نیاز: به صورت عضلانی 2 دوز

واکسن های مجاز دیگر که از این نوع فناوری استفاده می کنند: هپاتیت A ، HPV / سرطان دهانه رحم ، هاری ، سرفه سیاه

چه باید دانست: واکسن ویروس کامل از یک شکل ضعیف یا غیرفعال از پاتوژن استفاده می کند ، که باعث می شود COVID-19 ایمنی محافظتی نسبت به آن ایجاد کند.

دو واکسن ذکر شده در بالا – Sinopharm و Sinovac – هر دو از پاتوژن های غیرفعال استفاده می کنند ، بنابراین نمی توانند سلول ها را آلوده و تکثیر کنند ، اما می توانند پاسخ ایمنی بدن را تحریک کنند.

فواید: طبق GAVI ، اتحاد واکسن ها (GAVI) ، از مزایای واکسن غیرفعال در برابر ویروس کامل می توان به این واقعیت اشاره کرد که فن آوری آن کاملاً ثابت شده است ، می تواند پاسخ ایمنی قوی ایجاد کند و تولید آن نسبتاً آسان است.

چالش ها: این نوع واکسن برای افراد دارای نقص سیستم ایمنی مناسب نیست ، در موارد بسیار نادر می تواند باعث بیماری شود و نسبتاً به دما حساس است.

2) واکسن RNA یا mRNA

واکسن ها عبارتند از: Pfizer-BioNTech ، مدرن

تعداد دوزهای مورد نیاز: به صورت عضلانی 2 دوز

واکسن های مجاز دیگر که از این نوع فناوری استفاده می کنند: هیچ یک

چه باید دانست: از آنجا که هیچ واکسن مجاز یا تأییدشده دیگری از این نوع فناوری استفاده نمی کند ، می توان انواع مختلف RNA (mRNA) را با چیزی کاملاً جدید در مراقبت های بهداشتی اشتباه گرفت. با این وجود ، تعدادی از واکسن های mRNA در گذشته برای بیماری ها و بیماری ها از جمله ویروس سیتومگالو (CMV) ، آنفلوانزا ، هاری و ویروس زیکا مورد مطالعه قرار گرفته است.

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC): «محققان چندین دهه است که واکسن های mRNA را مطالعه و کار می کنند. علاقه به این واکسن ها افزایش یافته است زیرا می توان آنها را در آزمایشگاه با استفاده از مواد موجود به راحتی تولید کرد. این بدان معنی است که فرآیند می تواند استاندارد و گسترش یابد ، که باعث سریعتر ساختن واکسن نسبت به روش های سنتی تولید واکسن می شود. “

بنابراین چگونه کار می کند؟ واکسن COVID-19 RNA از مولکولهای mRNA ساخته شده در آزمایشگاه تشکیل شده است که بخشی از ویروس SARS-CoV-2 ، به ویژه پروتئین ویروس را رمزگذاری می کند.

mRNA پس از تزریق به بدن ، به سلولها دستور می دهد آنتی ژنهایی تولید کنند – مانند پروتئین سنبله ای که گفته می شود – که سپس توسط سلولهای ایمنی شناسایی می شود و پاسخ لنفوسیتهای بدن را می گیرد.

سلول های T کشنده سلول های آلوده را از بین می برند در حالی که سلول های B و سلول های T کمکی تولید آنتی بادی را حفظ می کنند. هر کسی که در آینده در معرض ویروس کرونا ویروس COVID-19 قرار گیرد ، دارای سیستم ایمنی است که آن را تشخیص می دهد و به نوبه خود با عفونت مبارزه می کند.

فواید: طبق بنیاد PHG دانشگاه کمبریج ، این مزایا شامل ایمنی خوب است (زیرا هیچ ماده زنده ای وجود ندارد ، خطر واکسن باعث بیماری نمی شود) ، قابلیت اطمینان و ساخت آن نسبتاً آسان است.

چالش ها: از معایب آن می توان به تأثیرات غیر ارادی (مانند پاسخ ایمنی غیر ارادی) ، اطمینان از زایمان کارآمد در بدن (زیرا RNA آزاد در بدن به سرعت تجزیه می شود) ، مشکلات ذخیره سازی و این واقعیت است که این نوع واکسن قبلاً به انسان مجوز نداده است. .

3) بردار غیرممکن ویروسی

واکسن ها عبارتند از: Oxford-AstraZeneca ، Sputnik V (موسسه تحقیقاتی Gamaleya)

تعداد دوزهای مورد نیاز: به صورت عضلانی 2 دوز

واکسن های مجاز دیگر که از این نوع فناوری استفاده می کنند: ابولا

چه باید دانست: این نوع واکسن نسخه ای ایمن و اصلاح شده از ویروس را معرفی می کند – که به عنوان “ناقل” شناخته می شود – برای تهیه کد ژنتیکی آنتی ژن. در واکسن COVID-19 ، “ناقل” حاوی پروتئین های موجود در سطح ویروس کرونا است.

به محض “آلوده شدن” سلولهای بدن ، به سلولها دستور داده می شود مقادیر زیادی آنتی ژن تولید کنند ، که به نوبه خود پاسخ ایمنی بدن را ایجاد می کند.

فواید: واکسیناسیون ویروسی یکی دیگر از فن آوری های کاملاً اثبات شده است که می تواند یک پاسخ ایمنی قوی ایجاد کند ، زیرا هم سلول های B و هم سلول T را درگیر می کند.

چالش ها: تماس قبلی با ناقل ممکن است باعث کاهش اثر شود ، به علاوه تولید این نوع واکسن ها نسبت به بقیه نسبتاً پیچیده است.

4) پیوند پروتئین

واکسن ها عبارتند از: نواواکس

تعداد دوزهای مورد نیاز: به صورت عضلانی 2 دوز

واکسن های مجاز دیگر که از این نوع فناوری استفاده می کنند: هپاتیت B ، بیشتر واکسن های کودکان

چه باید دانست: واکسن زیر واحد پروتئینی شامل “تکه های” خالص شده از یک پاتوژن و نه کل پاتوژن برای ایجاد پاسخ ایمنی است. اعتقاد بر این است که با محدود کردن سیستم ایمنی بدن به کل عوامل بیماری زا ، خطر عوارض جانبی به حداقل می رسد.

فواید: واکسیناسیون علیه یک زیرواحد پروتئین نیز یک فن آوری کاملاً ثابت است که برای کسانی که دارای نقص سیستم ایمنی هستند مفید است.

چالش ها: ساخت این نوع واکسن نسبتاً پیچیده است و ممکن است به مواد کمکی و تزریق تقویت کننده نیاز داشته باشد.

یادداشت سردبیر: اطلاعات در زمان انتشار دقیق است. با این حال ، با توجه به به روزرسانی های تحقیقات فعلی – به علاوه تغییرات احتمالی در تصمیمات دولت – در دسترس بودن و قابلیت اطمینان این واکسن ها در هر زمان ممکن است تغییر کند..

بیشتر بخوانید: واکسن های COVID-19 که هم اکنون در منطقه MENA تجویز می شوند یا در نظر گرفته می شوند

[ad_2]

منبع: gharb-khabar.ir

ایندکسر