سرور در واقع یک ابر کامپیوتر قدرتمند از نظر سخت افزاری است که 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته کار می کند و وب سایت های موجود در آن را همیشه در دسترس مخاطبان خود قرار می دهد. از سرورها برای میزبانی سایت ها و کنترل و مدیریت آنها استفاده می شود. زمانی که کاربران یک سایت وارد وب سایت شما می شوند، این سرور است که درخواست کاربر را دریافت کرده و اطلاعات مورد نیاز برای نمایش را ارسال می کند.

اما این اطلاعات دقیقاً در کجا ذخیره می شوند؟ همانطور که گفته شد هر یک از این سرورها به بخش های خاصی تقسیم می شوند که به هر کدام یک بخش مشخص می گویند. هاست در اصل فضایی است که اطلاعات یک وب سایت در آن ذخیره می شود و مسئولیت میزبانی سایت شما را بر عهده دارد. این ساده ترین تعریفی است که می توان به هاست داد.

در واقع می توانید سرور را مادر و هاست را فرزندان در نظر بگیرید. حال با توجه به اینکه سرور به چند بخش تقسیم شده و چندین سایت بر روی سرور میزبانی می شود، قدرت ها و منابع نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. طبیعتا هر چه تعداد سایت های کمتری روی سرور میزبانی شود، قدرت و منابع بیشتری در دسترس خواهد بود. جهت راهنمای انتخاب سرور مجازی مناسب باید اطلاعات دقیق و مناسبی در ابتدا جمع آوری کنید.

تفاوت بین هاست و سرور مجازی چیست؟

در توضیحات بالا، شما درک نسبی از سرور و هاست اختصاصی دارید. گفتیم که هر سیستم عامل و کنترل پنل روی هر سرور نصب می شود و سپس به بخش هایی تقسیم می شود. به هر یک از این بخش ها هاست می گویند. اما برخی از کاربران به ویژگی هایی فراتر از میزبان نیاز دارند، به عنوان مثال:

برخی از افراد می خواهند برنامه های خاصی را در سرویس میزبانی خود پیاده سازی کنند.

آنها می خواهند نسخه خود را از سیستم عامل نصب کنند. (به عنوان مثال سرور لینوکس اوبونتو یا دیبان)

اس اس اچ نیاز به دسترسی

آنها می خواهند کنترل پنل خود را داشته باشند.

آنها تمایل دارند سرویس میزبانی را خودشان پیکربندی کنند.

آنها قصد دارند ربات هایی را روانه بازار کنند که مصرف بالایی دارند.

و…

حال اگر مجازی ساز روی سرور نصب شده باشد و سرور به چند قسمت تقسیم شود با این تفاوت که شما یک محیط سرور مانند با امکاناتی مانند دسترسی اس اس اچ و امکان نصب کنترل پنل مورد نظر رو دارید. این تقسیم بندی ها سرور مجازی نامیده می شوند. این امکان وجود دارد زیرا شما در واقع سرور اختصاصی ندارید، اما ویژگی های مشابهی با سرور دارید. اکنون می دانید که با سرور مجازی یا وی پی اس چه کاری می توان انجام داد. البته توجه داشته باشید که برخی از سرویس های هاست قدرتی معادل سرور مجازی نیز دارند و نیازی به پرداخت هزینه های اضافی مانند مجوز کنترل پنل، وب سرور و غیره ندارید.

ایندکسر